AP Sınavı Nedir?

Liseye öğrencisi iseniz AP, yani Advance Placement programını duymuşsunuzdur. Peki bu program tam olarak neyi amaçlamaktadır?

Advance Placement SAT sınavını da hazırlayan College Board tarafından yapılan, henüz lise öğrencisiyken ileri düzey üniversite derslerinizi almanıza imkan veren ve böylelikle üniversiteye başlamadan bazı derslerin kredisini tamamlamanızı sağlayan bir ders ve sınav programıdır. Bu program için hazırlanan dersler, henüz lisedeyken üniversite başlangıç seviyesi derslerinizi almanızı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Bu derslerde başarılı olmanız ve sınavlarını geçmeniz halinde ise üniversitede alacağınız bazı derslerin kredisini tamamlamış olursunuz. Sınavlarda çoktan seçmeli, kısa cevaplı ve kompozisyon şeklinde sorular sorulmaktadır. Sınav süresi ve soru sayısı seçilen konuya göre değişiklik göstermektedir. Her yıl mayıs ayında yapılan bu sınavlar 1 ila 5 arasında puanlanır. 3 ve üzeri notlar geçer olarak kabul edilir. AP ders ve sınavları fazlasıyla kapsamlı hazırlanmış olup, sizi üniversitede karşılaşacağınız derslere hazırlamayı amaçlar. College Board’ un belirttiği üzere lisede AP sınavlarından başarılı olan öğrenciler üniversitede bu dersleri almayan öğrencilerden daha başarılı olmaktadır.

AP ders programı ve sınavları lisedeki derslerden oldukça farklı ve zorlayıcı olduğu için öğrenciler bu dersler için desteğe ihtiyaç duyabilmektedirler.

София plus.google.com/102831918332158008841 EMSIEN-3