GRE Sınavı GRE Sınavı Boğaziçi Ders

GRE

Boğaziçi Ders Eğitim ve Danışmanlık’ta GRE hazırlık dersleri alabilirsiniz.

GRE Nedir?

Graduate Record Examination (GRE), Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yüksek lisans ve doktora eğitimi almayı hedefleyen üniversite öğrencilerinin girdiği bir sınavdır. GRE, ABD dışındaki ülkelerde yer alan bazı üniversitelerin yüksek lisans ve doktora başvurularında da kabul edilse de temel olarak ABD’deki kurumlar tarafından tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra, uzaktan eğitimle yüksek lisans yapmak isteyen, online yüksek lisans ve doktora programlarına kaydolmak isteyen adaylar da bu sınava girmektedir. Adayların sınavda gösterdikleri performans yüksek lisans ve doktora başvuru sürecinde belirleyici bir rol oynar; başvuru sürecinde gerekli olan not ortalaması, referans mektubu ve başvuru mektubu gibi diğer unsurları tamamlayıcı niteliktedir. GRE’ye girmek için bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

GRE Sınava nasıl girebilirim?

GRE’ye girebilmek için ets.org adresinden başvuru yapmak gerekmektedir. Sınav tarihleri değişmektedir. Dünya genelinde yaklaşık 160 ülkede, 1000’in üzerinde sınav merkezinde bu sınava girmek mümkündür. Türkiye’deki GRE sınav merkezleri, güncel GRE tarihleri, GRE başvuru tarihleri ve GRE giriş ücretine dair bilgiler ets.org adresinde yer almaktadır. Sınava birden çok kez girmek mümkündür. Sınav sonuçları 5 yıl geçerlidir ve sınava birden çok kez giren adaylar başvuru yaptıkları üniversiteyle istedikleri sınav sonucunu paylaşmakta özgürdür.

GRE sınavı neleri kapsar?

GRE üç kısımdan oluşmaktadır: “Verbal Reasoning” [Sözel Muhakeme], “Quantitative Reasoning” [Sayısal Muhakeme] ve “Analytical Writing” [Analitik Kompozisyon].

Verbal Reasoning’de adayların okuduğunu anlama, muhakeme etme, çıkarım yapma, özetleme ve önemli ve önemsiz ayrıntıları ayırt etme yetilerini ölçmek amaçlanır. Bu kısım, zorlu paragraf metinlerinin yanı sıra, adayların kelime dağarcığı ile eş anlamlı sözcük bilgisini ölçen sorular da içerir. Verbal Reasoning’de çoktan seçmeli soruların yanı sıra, boşluk doldurma ve eşteş cümle bulma soruları da yer alır. Bu kısımda toplam 40 soru yer almakta ve 60 dakikalık süre tanınmaktadır.

Quantitative Reasoning’de ise adayların temel matematik bilgisinin yanı sıra problem çözme, sayısal verileri anlama, yorumlama ve analiz etme yetilerini ölçmek amaçlanır. Toplam 40 sorunun yer aldığı bu bölümün 70 dakika içerisinde tamamlanması gerekmektedir.

Analytical Writing’de ise adayların düşüncelerini açık bir şekilde ifade edebilme ve bir düşünceyi analitik ve eleştirel bir şekilde savunabilme yetilerini ölçmek amaçlanır.

Bu üç alanın yanı sıra Biyoloji, Kimya, İngiliz Edebiyatı, Matematik, Fizik ve Psikoloji olmak üzere toplam altı ayrı alanda “subject tests” [konu testleri] yapılmaktadır. Adayların söz konusu alandaki yetkinliğini ölçmeyi amaçlayan bu testler internet üzerinden değil, kağıt üzerinde gerçekleştirilir. Bu alanlardan yüksek lisans ve doktora başvurusu yapmak isteyen adayların ilgilendikleri bölümle irtibata geçerek ilgili subject test’e girip girmeyeceğini teyit etmesi gerekmektedir.

Değerlendirme

GRE’nin Verbal ve Quantitative Reasoning puanları sınav biter bitmez belli olmaktadır. Analytical Writing ise sınav tarihinden itibaren dört-beş hafta içerisinde sonuçların resmî olarak açıklanması ile belli olur. GRE’nin Verbal Reasoning ve Quantitative Reasoning kısımları 130-170 arası bir skalada değerlendirilir. Analytical Writing’den ise 0-6 puan arası bir puan verilmektedir. Birden çok kez sınava giren öğrenciler, istedikleri puanı seçebilir ve üniversite ile bu puanı paylaşabilirler.

Boğaziçi Ders’ten Nasıl Destek Alabilirim?

GRE’ye hazırlık sürecinde Boğaziçi Ders’in uzman kadrosu, deneyimli eğitim koçları ve danışmanlarıyla çalışabilirsiniz. Quantitative Reasoning kısmında alanında uzman akademisyen ve öğretmenlerimizle çalışabilir ve özel ders alabilir matematik yetilerinizi böylece geliştirebilirsiniz. Verbal Reasoning kısmında kendini geliştirmek isteyen öğrenciler içinse kelime egzersizleri ve paragraf soru çözümleri içeren bir program hazırlanır. Analytical Writing için destek almak isteyen adaylar içinse sınavın gereklilikleri doğrultusunda kompozisyon yazma çalışmaları gerçekleştirilir. Boğaziçi Ders’ten GRE sınavına başvuru ve kayıt için de destek almanız mümkündür.

Talep Formu

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)

E-mail(*)

Telefon(*)
Sadece numara giriniz (ülke kodlarının başında + kullanmayınız)

Talep Edilen Ders(*)

Seviye(*)

Ders Tipi(*)

(*)

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.