IB Math IB Math Boğaziçi Ders

IB MATH nedir? Nasıl Destek Alınır? Bu konuda uzman eğitmen önemli midir?

7 yılda bir gelişen çağ ve ihtiyaçlara göre sınav konu müfredatında bazı değişikliler yapılmaktadır.  2021 için henüz taslak sayılabilecek ancak değişikliğe kesin gidilecek çalışmalar başlamıştır (https://bit.ly/2JvxEg6).

SL ve HL ayrışımı devam ederken ek olarak ise iki temel grup ayrışım kararı alınmıştır (Eylül 2019 itibarı ile; Bkz.: https://bit.ly/2WeIJIt):

 1. Mathematics: interpretationsandapplications : (Matematik: Yorum ve Uygulamalar)

Bu grup daha çok matematik ve sosyal alanlar ile ilgisi olan ve üniversite eğitimi bu yönde şekillendirmek isteyen öğrenciler için tasarlanıştır. Daha uygulama ağırlıklı ve istatistik kısmı ağır basan bir sınav şeklidir.

 1. Mathematics: Analysis andapproaches:(Matematik: Analiz ve Yaklaşımlar)

 Bu grup ise daha çok matematik ve mühendislik alanları ile birlikte sayısal ağırlıklı olan bölümleri okumayı planlayan öğrenciler için tasarlanıştır.

Bu iki ana grup ve HL ile SL müfredatı için daha geniş ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz (https://bit.ly/2wk4Fnf).

 Şekil 1

 
  ib math özel ders

Şekil 1’e görüldüğü üzere; Core (çekirdek ) temel konular olarak her bir sınav için gereklidir. Sonrasında ise kesişim konuları mevcut olmasına rağmen ileriye doğru ayrışımlar söz konusudur.

SL sınavı için hazırlanan bir öğrencinin Paper 1 ve Paper 2 sınavlarını ancak HL için hazırlanan bir öğrencinin ise ayrıca ek olarak Paper 3 sınavına girmesi gerekmektedir. 

 • Paper 1 sınavı kısa cevaplı ve tek adımlı sorulardan oluşmaktadır. Kuralları kullanmayı öğrenen bir öğrenci rahatlıkla bu sınavdan yelsek bir puan alabilir. Ancak bu sınavların tümü i.in geçerli olan ve bu sınavda özellikle önem arz eden konuların çokluğudur.  Dolayısıyla, öğrencilerin konuları ve kavramları özümseyebilmeleri için gerekli olan zaman ve sürece göre hazırlanmaları gerekmektedir.
 • Paper2 sınavı özetle iki adımlı cevaplardan oluşan sadece formülü değil bu formülleri ve kavramları yorumlayabilmeleri beklenmektedir. Dolayısıyla, konuları neden öğrendikleri nerede kullanabilecekleri gibi temel sorgulamaları kavramış olmaları beklenmektedir.
 • Paper3 sınavı özetle iki den fazla adımdan oluşan formül ve kavramanın yanında analiz yapabilme yeteneği ölçülmektedir. Bu sınavda ayrıca daha ileri konulardan sorular gelmektedir.

NOT: Paper 2 ve 3’te başarılı olmanın bir başka ve de önemli parçası grafik çizim ve benzer özelliklere sahip hesap makinelerinin iyi kullanılmasına bağlıdır. 

Paper 1, 2 ve 3 ile InternalAssesment puanlarının toplama yüzdelik etkileri:

 ib math nedir

 

NOT: InternalAssesment (IA)  paper için konu önerme ve proje takibi için danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. 

IB MATH temel olarak 6 ana grup matematik konularından sorumlu tutmaktadır.

 • Topic1: Algebra.
 • Topic2: FunctionsandEquations.
 • Topic3: CircularFunctionsandTrigonometry.
 • Topic4: Vectors.
 • Topic5: StatisticsandProbability.
 • Topic6: Calculus. 

Konuların alt alanları ve soru tipi ise girilecek sınav ile şekillenmektedir (HL, SL, AI ya da  AA. ) 

Yukarıda özetlenen sınav şekline bir öğrencinin normal şartlarda hazırlanması için 2 yıl gibi uzun sollu bir süreç söz konusudur. Öğrencinin hazır bulunurluk seviyesine göre bu süreç ciddi bir şekilde kısaltılabilir.  Ancak 1 yıldan aşağıya önerilmemektedir. Bunun nedeni ise konu kapsamı ve Paper 2 ve özellikle Paper 3 için konuları içselleştirmek başarıyı getirecektir. 

IB math sınavına hazırlık sürecinde en önemli faktörlerden bir ise konun uzmanından ders almaktır.  Bu Özellikle Calculus konularına hakim bir eğitmen ile mümkündür. Bunun yanında ise doğal olarak eğitmenin İngilizce seviyesi büyük önem taşımaktadır.

BoğaziçiDers olarak IB Math konusunda öğrencilere tüm bir ders programı için birebir destek vermekteyiz. Özelde bazı konular için yada bölümler için paket ders önerisi de söz konusudur. Bu durmalarda öğrencilerin seviyesi için ön bir değerlendirme sınavı uygulanır ve ona göre kişiye özgün yol haritası izlenir. Ders süreçleri boyunca ödev, test ve gerçek teste yakın deneme hizmetleri ayrıca sunulur. 

İŞTE tam burada öğrenciye uzman ekip ile destek verebilecek BoğaziçiDers girmektedir.

Konu  ile ilgili ayrıntılı bilgi ve destek paketleri için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Talep Formu

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)

E-mail(*)

Telefon(*)
Sadece numara giriniz (ülke kodlarının başında + kullanmayınız)

Talep Edilen Ders(*)

Seviye(*)

Ders Tipi(*)

(*)

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.