SAT Sınavı Nedir? SAT Sınavı Nedir? Boğaziçi Ders

SAT

Boğaziçi Ders Eğitim ve Danışmanlık, SAT’ye yönelik danışmanlık, özel ders ve kurs programı sunmaktadır.

SAT Nedir?

SAT, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) üniversite eğitimi almayı amaçlayan veya lise eğitimini yurt dışında tamamlayıp Türkiye’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği bir sınavdır. Avrupa ve İngiltere’deki bazı okullar da başvuru sürecinde SAT skoru istemektedir. 1926’dan bu yana College Board tarafından geliştirilen ve uygulanan sınav, adayların lisans eğitimine hazırlık seviyesini ölçmeyi amaçlar. Öğrenciler, SAT’ye genellikle lise son sınıftayken ya da 11. sınıfta girmeyi tercih etmektedir. Lise mezunları da bu sınava girebilir. SAT’ye girmek ya da üniversitelere başvuru yapmak için bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

SAT sınavına nasıl girebilirim?

SAT’ye girebilmek için collegeboard.org adresinden başvuru yapmak gerekmektedir. Sınav tarihleri değişmektedir. ABD dışındaki ülkelerde bir sene içerisinde 6 kez sınav yapılmaktadır. Türkiye’deki SAT başvuru merkezleri, güncel SAT tarihleri, SAT başvuru tarihleri ve SAT giriş ücretine bilgiler College Board’ın websitesinde yer almaktadır. Sınav sonuçları 5 yıl geçerlidir. Sınava birden çok kez girmek mümkündür.

SAT sınavı neleri kapsar?

SAT iki kısımdan oluşmaktadır. “Evidence-Based Reading and Writing” olarak adlandırılan okuma ve yazma temelli kısım ile matematik sorularından oluşan kısım. Tercih eden öğrenciler, sınavın “Essay” yani kompozisyon kısmına da girebilirler. Kimi üniversiteler “essay” kısmına girmeyi zorunlu tutmakta kimileriyse bu bölümden bir puan almayı zorunlu kılmamaktadır. Bu sebeple, başvuru yapacak öğrenciler, üniversitelerin başvuru şartlarını kontrol etmelidir. Sınavın bu kısmına da girecek öğrencilerin ekstra bir ücret ödemesi gerekmektedir.

Okuduğunu anlama, ana fikirleri saptama ve analiz etme yetilerini ölçen ve edebiyat, toplum ve doğa bilimleriyle ilintili metinlerden oluşan okuma ağırlıklı kısımda, 52 adet çoktan seçmeli soru yer almaktadır. Bu aşamanın 65 dakika içerisinde tamamlanması gerekmektedir. “Evidence-Based Reading and Writing”in [Kanıta Dayalı Okuma ve Yazma] ikinci aşamasını oluşturan dil ve yazım kısmındaysa 35 dakika içerisinde tamamlanması gereken 44 adet çoktan seçmeli soru yer alır. Sınavın bu kısmında öğrencilerin dilbilgisi yetileri ile kelime dağarcıklarını ölçmek amaçlanır.

Matematik bölümüyse hesap makinesi kullanılabilen ve kullanılamayan olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Hesap makinesinin kullanılamadığı kısımda 20 soru yer alır ve 25 dakika süre verilir. Hesap makinesi kullanılabilen kısımdaysa 38 soru yer alır ve 55 dakika süre verilir. Cebir, olasılık, veri analizi, analitik geometri, geometri ve trigonometri sorularından oluşan sınavın bu aşamasında, adayların genel muhakeme ve sorgulama yetilerini ölçmek amaçlanır. 

Sınavın opsiyonel olan “Essay” aşamasındaysa adaylara bir paragraf verilir ve bu paragrafta yer alan argümanın detaylı olarak incelenmesi istenir. Bu kısımda, öğrencilerin analitik düşünme ve kendilerini yazılı ifade etme yetileri ile kelime dağarcıklarını ölçmek amaçlanmaktadır. Adayların 50 dakika içerisinde bu kısmı tamamlaması gerekmektedir.

Değerlendirme

SAT sonuçları sınav tarihinden itibaren üç hafta içerisinde açıklanır. SAT’nin Math ve Evidence Based Reading and Writing kısımları 200-800 arası bir skalada değerlendirilir. Toplam skor 1600’dür. İsteğe bağlı essay ise ayrı olarak notlandırılır. SAT skorunun yanı sıra, sınava giren diğer adaylar arasındaki pozisyonlarını gösteren “percentile” yani yüzdelik dilim bilgisi de öğrenciler ile paylaşılır. Birden çok kez sınava giren öğrenciler, istedikleri puanı seçebilir ve üniversite ile bu puanı paylaşabilirler. 

SAT’nin Avantajları Nelerdir?

SAT, AP sınavlarına göre daha kolay bir sınav olmasıyla bilinir. Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler SAT’den iyi bir skor alarak başvurularını güçlendirebilirler. Ayrıca, College Board’un Khan Academy ile yaptığı iş birliği kapsamında SAT sınavına yönelik pek çok online ve interaktif çalışmayı ücretsiz olarak yapmak mümkündür.

Boğaziçi Ders’ten Nasıl Destek Alabilirim?

SAT’ye hazırlık sürecinde Boğaziçi Ders’in uzman kadrosu, deneyimli eğitim koçları ve danışmanlarıyla çalışabilirsiniz. Boğaziçi Ders, size ihtiyacınıza yönelik bir program hazırlayarak sınavda yüksek skorlar elde etmenizi amaçlar. Öğrencilerimizin güçlü ve zayıf oldukları yönler tespit edilerek bu yönde bir program hazırlanır. Matematik kısmında alanında uzman akademisyen ve öğretmenlerimizle çalışabilir ve özel ders alabilirsiniz. Okuma ve yazma kısmını geliştirmek isteyen öğrencilerimiz içinse bu yönde bir program geliştirilir. Boğaziçi Ders’ten SAT sınavına başvuru ve kayıt için de destek almanız mümkündür.

Talep Formu

Bizimle İletişime Geçin

Talep Formu.
Adınız Soyadınız(*)

E-mail(*)

Telefon(*)
Sadece numara giriniz (ülke kodlarının başında + kullanmayınız)

Talep Edilen Ders(*)

Seviye(*)

Ders Tipi(*)

(*)

Verdiğiniz bilgiler ışığında eğitim danışmanlarımız sizi arayacaktır. İlginizen dolayı teşekkür ederiz.