Gittikçe küreselleşen dünya üzerinde en az bir yabancı dil konuşmak artık lüksten ziyade ihtiyaç. Son yıllarda internetin de yaygınlaşmasıyla yurtdışıyla olan bağlantıların artması sebebiyle iş dünyasında özellikle İngilizce bilme hatta bir yabancı dile daha hâkim olma pek çok işverenin aradığı özellikler arasında. Boğaziçi Rehberlik Kütüphanesi araştırmaları sonucunda görülmüştür ki; Akademik hayatta ise yabancı dil öğrenmeden ilerleyebilmek mümkün değil. Yabancı dil öğrenmenin artık bir zorunluluk halini aldığı bu dönemde Boğaziçi Ders’in yabancı dil eğitim uzmanları dil öğrenmeyi kolaylaştıracak çeşitli püf noktalarını yeni bir dil öğrenmek isteyenlerin faydalanması amacıyla derledik.

Yabancı dil öğrenmek bir yetenek işi değil!

Pek çok kişi yabancı dile yeteneği olmadığını düşündüğünden dil öğrenmek için en ufak bir çaba dahi göstermez. Oysaki genel kanının aksine, dil öğrenmek bir yetenek işi değildir. Yeterince emek vererek ve doğru eğitim yöntemleriyle birlikte dil öğrenmek herkesin yapabileceği oldukça kolay ve zevkli bir iş haline gelebilir.

Kendinize Zaman Tanıyın

Yabancı bir dili sıfırdan öğrenmek kısa sürede yapılabilecek bir şey değildir. Bunun için kendinize uzun bir süre tanımalısınız. Bu konuda “1 ayda İngilizce öğrenin” gibi reklamlara kanmamanız konusunda sizi uyarmak durumundayız. Çünkü seviyeniz ne olursa olsun 1 ayda yabancı bir dilde seviye atlamanız mümkün değildir. Ancak gerekli süre ve doğru planlama sizin dili daha kalıcı ve sağlam şekilde öğrenmenizi sağlayacaktır.

Günlük Tekrarları İhmal Etmeyin

Günlük tekrarlar sadece dil öğreniminde değil, genel olarak her eğitimde oldukça etkilidir. Okulda, kursta ya da diğer mecralarda gördüğünüz konuları mutlaka tekrar edin. Böylece öğrendiğiniz konular hafızanızda yer edecektir. Ayrıca o gün içinde öğrendiğiniz yeni kelimeleri post-itlerin üzerine yazarak tekrar eder ve ardından yatağınıza yakın bir yere asarsanız, pek çok kişinin zorlandığı kelime ezberleme süreci sizin için çok kolaylaşacaktır.

Yabancı Dil Derslerini Eğlenceli Hale Getirin.

Dil öğrenmeyi meşakkatli bir iş olarak görmek sadece öğrenim sürecinizi daha da uzatacaktır. Ancak bunu kendinize göre eğlenceli hale getirirseniz, çok daha kolay ve istekli biçimde dil öğrenebilirsiniz. Örneğin, yapmanız gereken bir ödevi haber spikeri edasıyla okumak ya da sadece okumanız gereken bir parçayı sesli okumak hem görsel hem de işitsel beyni çalıştırarak öğrendiklerinizin aklınızda kalmasını sağlarken size yük görünen bir işi eğlenceli hale getirecektir. Okuma aktivitelerini sesli yapmak dil öğrenim sürecinde telaffuzunuza da çok faydalı olacaktır.

Kendinizi Dile Maruz Bırakın

Dil öğrenmenizi hızlandıracak ve hiç beklemediğiniz biçimde kolaylaştıracak şeylerden biri de kendinizi o dile maruz bırakmanızdır. Beyin, yeni bir dili bilinçli aktiviteler dışında bilinç dışı yoluyla da öğrenmektedir. Bu sebeple ders dışı zamanlarınızda öğrendiğiniz dilde şarkı dinlemek, bir işle meşgulken o dilde programlar izlemek daha doğru bir tabirle dinlemek hatta uyku öncesi öğrenmek istediğiniz dilde çekilen filmleri altyazısız izlemek gibi ders dışı zamanınızı da kendinizi yormadan bu dile ayırmak dil öğrenimini çok daha kolaylaştıracaktır. Dile maruz kalmanın en iyi yollarından bir diğeri de yurtdışında bulunmaktır. Böyle bir seçenek mevcutsa yapmanız gereken en önemli şey Türkçe konuşabilen arkadaşlarınızdan uzak durmaktır. Aksi halde yabancı bir ülkede bulunmanın yarattığı stresle sadece Türkçe konuşabilir ve elinizdeki fırsatı boşa harcayabilirsiniz.

Cesur olun!

Artık herkes tarafından açıkça bilinen bir gerçek de yabancı dili konuşmaya çabalamadan o dili öğrenemeyeceğinizdir. Konuşmak için elinize geçen her türlü fırsattan yararlanın. Konuşmaktan korkmak, çekinmek dil öğrenme sürecinizi uzatır. Dili yeni öğrenen biri için konuşurken hata yapmak oldukça olağan bir durumdur. Bu hataları ancak daha çok konuşarak aşabilirsiniz. Ayrıca pek çok insan dili yeni öğrenen biriyle konuşurken sabırlı davranır, hatta yardımcı olmaya çalışır.

Yabancı Dil Öğrenmenin Kolay Olduğuna İnanın!

Son olarak, dil öğrenmede size kapıları açacak ana anahtar kendine güvendir. Eğer yabancı bir dile başlangıç seviyesinden başlıyorsanız ve yapamayacağınızı düşünüyorsanız, büyük ihtimalle yapamazsınız. Kendinize inanarak yola çıkmalısınız. Yukarıda belirtilen ipuçlarından yararlanarak yeni bir dili çok rahat öğrenebileceğinizi aklınızda tutun. Genel kanıyı kırmak adına tekrar belirtmeliyiz ki dil öğrenmek bir yetenek işi değildir, gerekli sabır ve zamanla herkes yabancı bir dil konuşabilir. Birçok eğitim hizmetinde olduğumuz gibi yabancı dil eğitiminde Boğaziçi Ders kadrosu ile hizmetinizdeyiz.

Yayınlandığı Kategori Boğaziçi Rehberlik
Salı, 30 Aralık 2014 02:00

Yabancı Dil Özel Ders Eğitimi

Yabancı Dil Özel Ders Eğitimi

Her biri Türkiye'de derece yapmış Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinden veya mezunlarından İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca

dersleri almak ister misiniz? YGS-LYS, Ortaokul, Orta Öğretim ve İlköğretim okul derslerinde tecrübeli ve başarıyı yakalamış Boğaziçili özel ders öğretmenleri olarak ders veriyoruz.

Derslerimizi gruplar halinde veya bire bir olarak Şirinevler'deki büromuzda vermekteyiz. Gerekli hallerde öğrencinin evinde de ders hizmeti de sağlayabiliyoruz.
Yabancı dil, özellikle de İngilizce, hayatın birçok alanında ihtiyaçtan daha fazlası haline geldi. Bir lisan bilmek, kişiye iş hayatında önemli bir nitelik kazandırdığı gibi bu durum günümüz rekabet ortamında, bir ayrıcalık olmaktan çok bir zorunluluk haline geldi. İş hayatında ihtiyaç duyulan yabancı dil özel dersleri; özel ders İngilizce, özel ders Fransızca, özel ders Almanca, özel ders Rusça, özel ders İtalyanca, özel ders İspanyolca ve özel ders Japonca dır.

Fransızca özel ders ve Almanca özel ders talebi eğitim ve iş amaçlıdır. Rusça özel ders, İtalyancaözel ders, İspanyolca özel ders, Çince özel ders ve Japoncaözel ders tekliflerinin nedeni iş yaşantısından kaynaklanır. Lise veya üniversite düzeyinde yabancı dil derslerine ihtiyaç duyulabileceği gibi, iş amaçlı olarak da yabancı dil derslerinde özel ders gerekli olabilir. Özel ders öğretmeni amaca uygun olarak uzmanlaşmış olmalıdır.

Yabancı dilde eğitim veren ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine matematik, fizik ve kimya gibi önemli dersleri İngilizce, almaca veya Fransızca anlatmak gerekir. Örneğin Almanca eğitim veren Alman Lisesi için almanca matematik, almanca fizik dersleri programda yer alır. Almanca matematik, almanca fizik ve almanca kimya özel dersleri BogaziciDers özel ders öğretmenleri tarafından verilebilmektedir. Bu liselerden mezun olmuş ve BogaziciDers grubunda bulunan öğretmenlerimiz Almanca matematik, almanca fizik, İngilizce matematik, İngilizce fizik, İngilizce kimya, Fransızca matematik, Fransızca fizik, İtalyanca matematik, İtalyanca fizik özel derslerini verebilmektedir.


Boğaziçili özel ders öğretmenleri ile İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, İtalyanca özel ders. İngilizce özel ders, Fransızca özel ders, Almanca özel ders, Rusça özel ders, İtalyanca özel ders, İspanyolca özel ders, Japonca özel ders, Çince özel ders öğretmenleri BogaziciDers.com'da.

Yayınlandığı Kategori Yabancı Dil Dersleri
Salı, 30 Aralık 2014 02:00

Yabancı Dil Dersleri

Yabancı Dil Dersleri

Ülkemizde ilkokul sıralarından itibaren yabancı dil dersleri verilmeye başlanır. Hatta birçok okul, kademe ilerledikçe ikinci ve üçüncü

bir yabancı dili daha müfredata dâhil eder.

Okulda görülen yabancı dil derslerine rağmen üniversiteyi bitirmiş, iş arayan binlerce genç, yabancı dil kurslarına akın eder. Okulda görülen derslere rağmen konuşma ve anlaşma konusundaki sıkıntı bir türlü ortadan kalkmaz. Çünkü yabancı dil, ayrı bir yetenektir. Matematik dersi gibi konu anlatıp tahtada problem çözmekle anlaşılabilecek bir ders değildir. Okulda yıllarca ders aldığı halde konuşamayan ve kurslara gitmek zorunda kalmanın sebebi budur.

Yabancı dil, diğer dersler gibi soyut ve salt bilgiden ibaret değildir. Yaşama aktarılabilen, uygulamalı bir derstir. İşlenişin de bu şekilde olması gerekmektedir. Öğrencilere dil bilgisi konularını yükleyerek onların yabancı dil öğrenmesi sağlanamaz. Zaten bu şekilde işlenen bir ders, öğrencilerin sıkılmasına ve dersten uzaklaşmasına neden olur. Öğrencilerin sık sık uygulama yapmalarına olanak sağlanmalıdır. Öğretmen derslerde yönergeleri ve uyarıları yabancı dilde yapmaya özen göstermelidir.

Yabancı bir dil öğrenebilmenin ilk kuralı, kendi ana dilinin tüm özelliklerini bilmek ve onu uygun şekilde kullanabilmektir. Öğrencilerin okulda yabancı dil derslerinde sıkıntı yaşamalarının sebebi, Türkçe derslerinde yeteri kadar başarılı olamamalardır. Türkçe dil bilgisini anlayamayan; yazma, okuma, konuşma ve dinleme becerileri gelişmemiş öğrenciler ne yazık ki yabancı dil derslerinde başarılı olamayacaktır.

Yabancı dil derslerinde başarılı olmak isteyen öğrenciler, ilk olarak Türkçe derslerinden takviye alarak işe başlayabilirler. Türkçe dil bilgisi ve okuma-anlama sistemlerini hallettikçe yabancı dil derslerinde de başarıya yaklaştıklarını fark edeceklerdir. Ayrıca uygulama yaptıkça daha işlevsel konuşabildiklerini ve anlayabildiklerini fark edeceklerdir.

Yabancı dil öğrenmek için okuldaki dersler kesinlikle yeterli olmayacaktır. Bir yabancı dili, aktif ve işlevsel şekilde konuşup anlayabilmek için ona yönelik ayrı bir çalışma yapılmalıdır. Öğrenci özellikle ona yönelmelidir. Ayrıca yabancı dili aktif bir şekilde konuşabilmek için yoğun dil bilgisi eğitimine gerek yoktur. Ama okulda aynı zamanda ders olarak verilen yabancı dil, not verebilmek için sadece dil bilgisi ağırlıklı geçmekte ve konuşma kısmı es geçilmektedir.

Yabancı dil için özel ders alınacaksa, öğrenci ne için almak istediğine iyice karar vermelidir. Çünkü okul derslerinde başarılı olmak için özel ders alınacaksa, dersler dil bilgisi ağırlıklı geçeceğinden konuşma kısmı yine beklenen düzeye gelemez. Ancak eğer konuşma için ders alınıyorsa dersler daha çok uygulama ağırlıklı geçeceğinden öğrenci kısa sürede konuşma ve anlama konusunda ilerleyecektir.

Yabancı dil eğitiminde, dinleme ve okuma çok önemlidir. Öğrenci bire bir telaffuzları duymalı, okurken de kelimeleri uygun seslerle ve tonlamayla okumalıdır. Anlam ile tonlama arasındaki ilişkiyi keşfetmelidir. O nedenle, yabancı dil için özel ders alacak bir öğrenci, dinleme eğitimi veren bir öğretmen seçmeye özen göstermelidir. Ayrıca günlük hayata dair konuşmalara sıklıkla yer verilmelidir.

Yabancı dil için özel ders alan öğrenciler, ilkokul ya da lise öğrencisi değil üniversitede okuyan öğrenciler olabileceği gibi iş güç sahibi kişiler de olabilir. Ayrıca birkaç yabancı dil konuşabilen ve farklı yabancı dil öğrenmek amacıyla ders almak isteyen kişiler de olabilir. Gelen kişilerin seviyesini anlayabilmek için öncelikle 5 temel dil becerisinden (dinleme, okuma, anlama, konuşma, yazma) ve dil bilgisinden oluşan bir başlangıç sınavı yapılabilir. Ayrıca öğrencinin amacı da göz önünde bulundurularak bu sınav sonucuna göre derslerin gidişatı belirlenebilir. Yabancı dil bilen, Türkçe konusunda sıkıntısı olamayan kişilerle yapılan özel dersler daha rahat geçecektir. Ancak herhangi bir yabancı dili bilmeyen, üstelik Türkçe konusunda sıkıntısı olan kişiler için özel bir çalışma sistemi belirlenmesinde yarar vardı.

Yabancı dil eğitiminde ana dil becerisinin gelişmiş olmasının öneminden bahsetmiştik, o halde bu alanda ders verecek öğretmenin de Türkçe konusunda iyi olmasına özen gösterilmeli, mümkünse Türkçe öğretmenliği eğitimi de almış bir öğretmenle çalışılmalıdır.

Yayınlandığı Kategori Yabancı Dil Dersleri