İngilizce Fizik Özel Ders

Eğitimde küreselleşmenin diğer bir adı da İngilizce dilinde fizik dersidir. İlköğretimden yükseköğretime kadar öğrenimin her basamağında,

yabancı dilde eğitimi görmekteyiz. Özel dersin yabancı dilde matematik veya fizik gibi derslerin anlaşılmasındaki kolaylığını görebilmek zor değildir.

Özel okullar; İngilizce fizik, İngilizce matematik gibi yabancı dilde öğretime oldukça önem vermektedirler. Ortaöğretim dersi olan, fizik gibi bir ciddi dersin, İngilizce olarak işlenmesi bu alanı daha da zorlaştırmaktadır. Bu durumda özel ders İngilizce fizik, özel ders İngilizce matematik ve özel ders İngilizce biyoloji gibi farklı özel ders teklifleri ortaya çıkmıştır. Bu da özel İngilizce fizik dersi öğretmenine duyulan ihtiyacın artmasının önde gelen nedenlerindendir.

İngilizce fizik özel ders öğretmeni hem İngilizce dersine hem de fizik dersine hâkim olmalıdır. Bu özel ders öğretmeninin eğitimi ile birebir ilişkilidir. İngilizce fizik özel ders öğretmenleri, sadece dil bilmeleri veya sadece branş bilgisine sahip olmalarının yeterli olmadığı gibi ikisine sahip olmaları da yeterli değildir. İngilizce bilen Fizik öğretmeni demek hem ingilizce hem fizik hem de eğitmen olmalı demektir. Çünkü ingilizce fizik anlatırken sadece fizik anlatılmıyor bazen yabancı dil dersi de işlenmiş oluyor, öğrenci seviyelerine göre dil eğitimi veren öğretmenlerimiz branşlarında uzmandır.

Üniversiteye hazırlık sınavlarında öğrencilerin rakiplerini elemede kritik önem taşıyabilecek fizik dersini İngilizce olarak işlemek sınav başarısını düşürebilir. Bu noktada okulların amacı; öğrenciyi uluslararası nitelikte bir diploma sahibi yapmak olsa da, derslerin yabancı dilde anlatılması sınav başarılarını düşürebilir.

İngilizce fizik özel ders öğretmeni öğrenciye fizik alanındaki kavramları bu dilde anlatabilmelidir. Özel fizik ders öğretmeni, fizik konularını hem okula yardımcı hem de sınavda başarıyı yakalayabilecek düzeyde öğrenciye işleyebilmelidir.